Neįgaliojo vežimėlio nugarėlė – taisyklingai sėdėsenai palaikyti

Atgal

 

Neįgaliojo vežimėlio nugarėlė – taisyklingai sėdėsenai palaikyti
 
Galimybę judėti praradusį žmogų nepakanka pasodinti į pirmą pasitaikiusį neįgaliojo vežimėlį. Jų gamintojai, atsižvelgdami į žmonių patirtus skirtingus pažeidimus, yra sukūrę įvairių rūšių vežimėlių: aktyvių, universalių, daugiafunkcinių, skirtų tetraplegikams, vaikams, sportinių, elektrinių. Vis dėlto, kad vežimėlyje sėdintis žmogus jaustųsi patogiai, o jo sveikatai negrėstų papildomi pavojai, labai svarbūs ir tokie dalykai kaip pasėstai bei nugarėlės. Techninės pagalbos neįgaliesiems centras (TPNC) šiuolaikiškų pasėstų įsigijimą jau kompensuoja, o štai funkcionalios nugarėlės – Lietuvoje dar visiška naujiena. UAB „Teida“ surengtame seminare pasaulyje garsios neįgaliųjų vežimėlių bei jų priedų gaminančios Invacare firmos atstovai pristatė šią naujovę, supažindino su jos teikiama nauda.
 
Netaisyklinga sėdėsena – daugelio problemų priežastis
 
Invacare laikysenos produktų vadovas užsienio rinkoms Ian Bikertonas (Bickerton) ir Invacare klinikinių ir žmogiškųjų faktorių specialistė Kim Čani (Chaney) į „Teidos“ surengtą seminarą susirinkusiems neįgaliesiems, gydytojams reabilitologams, TPNC specialistams, įvairių neįgaliųjų centrų darbuotojams pristatė firmos naujovę – Invacare Matrx nugarėles į neįgaliojo vežimėlį. Jos padeda išlaikyti taisyklingą vežimėlyje sėdinčiojo padėtį, suteikia išskirtinį patogumą ir gali būti pritaikomos įvairiems žmonėms.
 
Netaisyklinga neįgaliojo sėdėsena skatina pragulų atsiradimą, mažina jo funkcionalumą, sukelia didesnį skausmą ir diskomfortą. Dažniau deformuojasi netaisyklingai sėdinčio žmogaus stuburas, jam sunkiau kvėpuoti, nuryti maistą, netgi bendrauti.
Invacare atstovai seminaro dalyviams pristatė 4 dydžių sėdėseną koreguojančias nugarėles: žemą, vidutinę, aukštą ir labai aukštą. Konkrečiam neįgaliajam jos parenkamos priklausomai nuo jų pažeidimo lygio.
 
Žema nugarėlė – ne tik gera atrama stuburo pagrindui, bet ir visiškai nevaržo vežimėlyje sėdinčio žmogaus judesių. Vidutinė nugarėlė suteikia atramą juosmeninei ir apatinei krūtininei stuburo dalims, leidžia nevaržomai judinti rankas. Gilus jos išformavimas užtikrintai fiksuoja liemenį nuo dubens iki krūtinės ląstos. Aukšta nugarėlė suteikia atramą juosmeniui ir pusei krūtininės stuburo dalies. Jos viršuje esančios išpjovos leidžia mentėms nevaržomai judėti. Labai aukšta nugarėlė suteikia atramą juosmeniui ir visai krūtininei stuburo daliai, prilaiko pečių juostą, suteikia šoninę atramą. Gilus nugarėlės išformavimas fiksuoja juosmeninę dalį, esančią tarp dubens ir krūtinės ląstos.
 
Specialistai atkreipė dėmesį, kad nesant tinkamos atramos progresuoja skoliozė (iškrypsta stuburas), padidėja slėgis į vieną sėdinkaulio gumburų, stuburas tampa nestabilus, deformuojasi krūtinės ląsta, spaudžiami vidaus organai ir pan. Tokį neįgalųjį sunkiau stumti vežimėliu.
Taisyklingą sėdėseną palaikyti padedančios nugarėlės pagamintos iš lengvo anglies pluošto, yra patvarios, ilgaamžės, estetiškos išvaizdos.
 
Sėdėjimo diskomfortą patiriantiesiems nugarėlės būtinos
 
Vežimėliu judantis Kauno klinikų gydytojas reabilitologas Tomas Morkevičius pabandė suskaičiuoti, kiek kainuotų jo poreikius atitinkanti nugarėlė su visais priedais, laikikliais bei tvirtinimo detalėmis. Gavosi visai nemenka suma – apie 6 tūkst. litų. Paprastesnį variantą galima sukomplektuoti už 2-3 tūkst. litų. Įsigyti tokią – kol kas ne dažnam įveikiama užduotis. T.Morkevičiaus nuomone, pirmiausia šias nugarėles išbandys pavieniai žmonės, kurie dėl geresnės savijautos stengiasi išmėginti visas naujoves. Vėliau jų pavyzdžiu paseks ir kiti. O didėjant apyvartai paprastai krinta ir paties gaminio kainos. „Juk prieš 10 metų net svajoti nedrįsome, kad važinėsime naujais garsiausių užsienio firmų vežimėliais“, – sako jis vildamasis, kad taip pat bus ir su vežimėlių nugarėlėmis.
 
Gydytojas reabilitologas pritaria Invacare specialistų nuomonei, kad jų pristatytos nugarėlės, kaip prevencinė priemonė, būtų reikalinga visiems neįgaliojo vežimėlyje sėdintiems žmonėms. Tačiau kol tokių galimybių neturime, pirmiausia jas turėtų gauti neįgalieji, kuriems pradeda krypti stuburas, kurie sėdėdami vežimėlyje jaučia diskomfortą. „Didelių problemų neištaisyti, bet kam jos tik prasideda, tokios nugarėlės tikrai padėtų“, – įsitikinęs T.Morkevičius.
 
Vienas tokių – seminare dalyvavęs 36-erių ukmergiškis Marius Kuprionis. Neįgaliojo vežimėlyje jis sėdi beveik pusę savo gyvenimo. Aukštaūgiam vyriškiui pradeda krypti stuburas, atsiranda kitokių problemų. Jis išmėgino Invacare nugarėles, konsultavosi su atvykusiais specialistais.
 
Reikia ieškoti nugarėlių įsigijimo kompensavimo galimybių
 
UAB „Teida“ direktorės Editos Želvienės nuomone, šioms atramoms įsigyti galėtų galioti tokia pat tvarka, kaip ir pasėstams, kai neįgaliajam kompensuojama tam tikra pinigų suma arba už įsigytą priemonę TPNC perveda pinigus jas tiekiančioms įmonėms.
„Kitas variantas – tokias nugarėles neįgaliųjų vežimėliams galėtų pritaikyti techninės pagalbos priemonių remonto konkursą laimėjusios įmonės. Žinoma, jos turėtų būtų labai gerai susipažinusios su šiais gaminiais arba užsakymo vykdymą galėtų perduoti mums, – galimų išeičių ieško E.Želvienė. – Kita vertus, šie gaminiai visiškai nauji ir remonto įmonės, teikdamos savo pasiūlymus, tokios paslaugos nebuvo įvertinusios, nes jų nebuvo atliekamų darbų sąrašuose. Tačiau vis dėlto toks procesas turėtų prasidėti ir pamažu įgyti eigą.“
 
E.Želvienė patikino, kad nugaros problemų turintiems žmonėms, kurie kreipsis naujų vežimėlių, UAB „Teida“ jau galės pasiūlyti Invacare vežimėlius su šiomis nugarėlėmis, o anksčiau vežimėlius įsigijusiems patars, ką jiems būtų galima pritaikyti.
 
Neįgaliųjų informatyvumui – speciali interneto svetainė
 
„Teidos“ atstovė Lada Kalinina seminaro dalyviams pristatė naują bendrovės interneto svetainę www.neigaliojovezimelis.lt. Ji sukurta siekiant didinti neįgaliųjų informatyvumą, skatinti juos pačius domėtis naujausiomis techninės pagalbos priemonėmis, rinktis jų poreikius geriausiai atitinkančias.
 
Šioje svetainėje galima rasti daugiau nei 100 techninės pagalbos priemonių ir kitų gaminių neįgaliesiems: neįgaliojo vežimėlių ir jų priedų, skuterių bei terapinių treniruoklių; patarimų ir naudingos informacijos apie kompensavimo bei gaminių įsigijimo tvarką. neįgalieji dabar galės ne tik patys išsirinkti sau tinkamą vežimėlį, bet ir susiskaičiuoti, kiek jis kainuotų pasirinkus papildomus priedus.
 
E.Želvienės teigimu, tai pirmoji Baltijos šalyse specializuota svetainė neįgaliesiems. Joje bus galima rasti ir svarbiausią informaciją apie neįgaliesiems skirtus vežimėlius, ir sužinoti apie naujausius pasiekimus iš viso pasaulio. Pavyzdžiui, tokį įdomų faktą, kad joga gali užsiimti ir neįgaliojo vežimėlyje sėdintis žmogus.
 
„Tikimės, kad neįgalieji įvertins mūsų darbuotojų žinias ir dėmesį jais, operatyvų reagavimą į jų pageidavimus bet kurioje Lietuvos vietoje, techninį aptaranavimą bei patarimus“, – sako E.Želvienė.
 
Aldona Milieškienė
Savaitraštis "Bičiulystė"
2012